Türkçe

Károly Sándor Pallai macar okyanusçi, kreyolci, bilim adamı, edebiyat tarihçi, şair ve çevirmen.
Miskolc, Macaristan’da doğdu. Fransız Çalışmaları mezun olduktan sonra, 2015 yılında, Frankofon literatürde doktora tezini (Karayip, Hint Okyanusu ve Okyanusya çağdaş edebiyatları üzerine) savundu yüksek onur ile Eötvös Loránd Üniversitesinde. Károly Sándor Pallai birçok uluslararası bilimsel ve edebi toplumların üyesidir (Fransa, Hollanda, Mauritius, Kolombiya, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Tayland). Wallis ve Futuna, Fransız Polinezyası, Vanuatu, Mauritius, Martinik, Hollanda Antilleri veSeyşeller çağdaş edebiyatları üzerine araştırma yazısı yayınladı.
Edebiyat ve edebiyat teorisi, uluslararası bir elektronik Değerlendirme baş kurucusu ve editörü olan (Vents Alizés), ve Seyşeller dergi Sipay okuma komitesinin üyesidir. Yayınevi Edisyon Losean Hindistan kurucusu ve direktörü. 2013 yılında, Kültür Seyşeller Bakanlığı’ndan bir bakanlık dekorasyon aldı onun faaliyetleri takdir Seyşeller kültürünü ve edebiyatını tanıtmak için yürütülen. 2016 yılında prestijli Szabó Lorinc edebiyat ödülünü aldı. 2016 yılında Junior Templeton Fellow, (10000: 1) olağanüstü bir bilişsel yeteneklerini oldu.
Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Türkçe, Svahili dilinde, Romence, Seyşeller Kreyolu, Tahitice dilde ve Macarca yazıyor ve şiir yayımlıyor basılı ve elektronik incelemelerde dünya çapında (Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Haiti, İrlanda, İngiltere, Norveç, Şili, Danimarka, İsviçre, Tayland, Kanada, Nijerya, Tahiti, Macaristan, Seyşeller ve Filipinler).
Birçok dilde ilk Macar çevirisidir (Papiamento, Sranan, Saramacca, Seyşeller Kreyolu, Haiti Kreyolu, Guadeloupe Kreyolu, Aukan, Sarnami, Mauritius Kreyolu).
Ödüller ve süslemeler: 2016: Ulusal Yetenek Programı – 2016: Naji Naaman Uluslararası Edebiyat Ödülü (Lübnan) – 2016: Szabó Lorinc Edebiyat Ödülü – 2016: Macar Templeton Programı – 2015: Ulusal Yetenek Programı – 2013: Bakanlık dekorasyon (Kültür Bakanlığı, Seyşeller) – 2013: 50 Genç Macar Yetenekler
Advertisements